Napéjegyenlőség

Ma van az őszi napéjegyenlőség.

A Nap ma 90 fok magasan delel az Egyenlítő felett, így a nappal és az éjszaka is ugyanolyan hosszúságú ezen a napon.

Az idei csillagászati ősz az északi féltekén szeptember 22-től december 21-éig tart.

Így a mai napon a nappalok és az éjszakák a Föld minden pontján egyforma hosszúak lesznek, ezzel csillagászati értelemben is megkezdődik az ősz.

Ha szeptemberben megdördül az ég, a fák sok virágot hoznak még!” – így szól a régi népi mondás, azaz ha szepteberben másodszor is kivirágzik az akác, akkor hosszú, meleg őszre lehet számítani.

A napéjegyenlőség idején a Nap és a Föld középpontját összekötő egyenesre merőlegesen, a Föld középpontjában állított sík, a földfelszínből a terminátornak nevezett gömbi főkört metszi ki, amely ekkor az egyenlítőre és minden szélességi körre merőleges; ezeket felezi, amiből következik, hogy az egész Földön napéjegyenlőség van.őszi napéjegyenlőség régen nagy ünnepnek számított.

Az emberek ilyenkor hálát adtak a természet ajándékaiért, a terményekért.

A Nap ilyenkor 90 fok magasan delel az Egyenlítő felett, így a nappal és az éjszaka is ugyanolyan hosszúságú ezen a napon.• a naptári ősz szeptember elsején kezdődik• a meteorológiai ősz a lombhullató növények leveleinek sárgulásával és a hőmérséklet csökkenésével kezdődik• a csillagászati ősz kezdete az őszi napéjegyenlőség, vagyis szeptember 22.

A Föld északi féltekéjén szeptembertől novemberig, míg a Föld déli féltekéjén márciustól májusig tart az őszi évszak.

Hírszerkesztő-Szatmári Friss

📝Kovács Cs. Tibor 📸AI

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük